Admitere în clasa a V-a - LTD - liceul teoretic decebal constanta

Main menu:

Admitere în clasa a V-a

Examene și atestate

În anul școlar 2024-2025 în cadrul Liceului Teoretic ”Decebal” Constanța vor funcționa două clase a V-a, care vor învăța în program de dimineață (8.30-13.10), în sediul din str. Horia Agarici nr. 4.

Părinții / reprezentanții legali vor completa cererea de înscriere disponibilă pe site-ul liceului și o vor transmite la adresa de mail inscriere.clasa5.decebal@gmail.com în perioada 4 MARTIE 2024 - 14 IUNIE 2024. Numărul de înregistrare al cererii va fi comunicat de serviciul secretariat printr-un mail de confirmare.

Conform prevederilor ROFUIP, art. 128 (6), ca urmare a faptului că numărul elevilor înscriși depășește numărul de locuri aprobate conform planului de școlarizare, se va susține un test scris din programa de studiu a claselor primare la disciplina MATEMATICĂ. Sunt declarați admiși candidații care obțin cel puțin 50 puncte la testare, în limita locurilor disponibile, în ordinea descrescătoare a mediilor.
ÎN ATENŢIA CANDIDAŢILOR
 Testarea la matematică va fi susținută în data de 22.06.2024, ora 09.00.
Accesul în sala de examen se va face pe la intrare elevi – Aleea Umbrei – în intervalul orar 08.00 – 08.30.
 Candidatul va avea asupra lui carnetul de elev cu fotografie, vizat la zi, instrumente de scris.
 Proba durează 90 minute, candidatul poate să părăsească sala de examen după 60 minute.
 Rezultatele vor fi afişate anonimizat, cu coduri. candidaţii primesc codurile în sala de examen sub semnătură (exemplu ltd123).
 Rezultatele iniţiale se vor afişa în cursul zilei de sâmbătă, după finalizarea evaluării.
 Contestaţiile se vor depune marți, 25.06.2024, în intervalul orar 14.00 – 16.00 fizic, la secretariat, de către părinte.
 Afişarea rezultatelor finale miercuri, 26.06.2024, ora 14.00.

Subiectul din anul 2022 poate fi descărcat de aici.

Subiectul din anul 2021 poate fi descărcat de aici.

Subiectul din anul 2020 poate fi descărcat de aici.

Subiectul din anul 2019 poate fi descărcat de aici.

Subiectul din anul 2018 poate fi descărcat de aici.

Back to content | Back to main menu